Skip to Content
Northwest Conference Schools
Anacortes Seahawks
1600 20th Street
Anacortes, WA 98221
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Bellingham Bayhawks
2020 Cornwall Ave.
Bellingham, WA 98225
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
CoEd
Unified Basketball
Unified Soccer
Blaine Borderites
1055 H Street
Blaine, WA 98230
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
CoEd
Unified Soccer
Burlington-Edison Tigers
301 N. Burlington Blvd.
Burlington, WA 98233
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
CoEd
Unified Basketball
Unified Soccer
Ferndale Golden Eagles
5830 Golden Eagle Dr.
Ferndale, WA 98249
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
Lakewood Cougars
17023-11th Ave NE
PO Box 10 North Lakewood, WA 98259
Arlington, WA 98223
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
Lynden Lions
1201 Bradley Road
Lynden, WA 98264
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
Lynden Christian Lyncs
515 Drayton Street
Lynden, WA 98264
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Track
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Track
Volleyball
Northwest Conference Schools
Meridian Trojans
194 W. Laurel Road
Bellingham, WA 98226
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Track
Volleyball
Wrestling
Mount Baker Mountaineers
4936 Deming Road
P.O. Box 95
Deming, WA 98244
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Volleyball
Wrestling
Mount Vernon Bulldogs
314 North 9th Street
Mount Vernon, WA 98273
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
Nooksack Valley Pioneers
3326 E. Badger Rd.
Everson, WA 98247
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Track
Volleyball
Wrestling
Oak Harbor Wildcats
1 Wildcat Way
Oak Harbor, WA 98277
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
CoEd
Dance & Drill
Sedro-Woolley Cubs
1235 Third Street
Sedro-Woolley, WA 98284
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
Sehome Mariners
2700 Bill McDonald Parkway
Bellingham, WA 98225
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
Squalicum Storm
3773 East McLeod
Bellingham, WA 98226
Boys
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
Girls
Basketball
Cross Country
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Swim & Dive
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
Boys Sports:
Cross Country
Football
Tennis
Basketball
Swim & Dive
Wrestling
Baseball
Golf
Soccer
Track
Girls Sports:
Cross Country
Soccer
Swim & Dive
Volleyball
Basketball
Wrestling
Golf
Softball-Fastpitch
Tennis
Track
Coed Sports:
Competitive Cheer
Unified Basketball
School:
Aberdeen (2A)
Adna (2B)
Agape-Cornerstone Christian Academy ()
Anacortes (2A)
Annie Wright (1A)
Archbishop Murphy (2A)
Arlington (3A)
Auburn (3A)
Auburn Adventist (2B)
Auburn Mountainview (3A)
Auburn Riverside (3A)
Bainbridge (3A)
Ballard (3A)
Battle Ground (4A)
Bear Creek (1A)
Bellarmine (4A)
Bellevue (3A)
Bellevue Christian (1A)
Bellingham (2A)
Bethel (4A)
Bishop Blanchet (3A)
Black Hills (2A)
Blaine (1A)
Bonney Lake (3A)
Bothell (4A)
Bremerton (2A)
Brewster (2B)
Bridgeport (2B)
Burlington-Edison (2A)
Bush (1A)
Camas (4A)
Capital (3A)
Cascade (Everett) (3A)
Cascade (Leavenworth) (1A)
Cascade Christian (1A)
Cascade Christian Academy (1B)
Cashmere (1A)
Castle Rock (1A)
Cedar Park Christian (Bothell) (1A)
Cedar Park Christian (Lynwood) (1B)
Cedarcrest (2A)
Central Kitsap (3A)
Central Valley (4A)
Centralia (2A)
Charles Wright Acad. (1A)
Chelan (1A)
Cheney (3A)
Chiawana (4A)
Chief Kitsap Academy (1B)
Chief Leschi (2B)
Chief Sealth (3A)
Clallam Bay (1B)
Clarkston (2A)
Cle Elum (2B)
Cleveland (3A)
Clover Park (2A)
College Place (1A)
Columbia (Burbank) (2B)
Columbia (White Salmon) (1A)
Columbia Adventist (1B)
Columbia River (2A)
Concordia Christian Academy (1B)
Concrete (1B)
Connell (1A)
Coupeville (2B)
Crescent (1B)
Crosspoint (1B)
Curtis (4A)
Darrington (1B)
Dayton/Waitsburg (2B)
Decatur (4A)
East Jefferson (1A)
East Valley (Spokane) (2A)
East Valley (Yakima) (2A)
Eastlake (4A)
Easton (1B)
Eastside Catholic (3A)
Eastside Prep. (1A)
Eatonville (1A)
Edmonds-Woodway (3A)
Ellensburg (2A)
Elma (1A)
Emerald Ridge (4A)
Entiat (1B)
Enumclaw (2A)
Ephrata (2A)
Everett (3A)
Evergreen (Sea) (2A)
Evergreen (Van) (3A)
Evergreen Lutheran (1B)
Federal Way (4A)
Fellowship Christian (1B)
Ferndale (3A)
Ferris (3A)
Fife (2A)
Firm Foundation (1B)
Forest Ridge (1A)
Forks (2B)
Fort Vancouver (2A)
Foss (2A)
Foster (2A)
Franklin (3A)
Franklin Pierce (2A)
Friday Harbor (2B)
Garfield (3A)
Gig Harbor (3A)
Glacier Peak (4A)
Goldendale (2B)
Gonzaga Prep (4A)
Grace Academy (1B)
Graham Kapowsin (4A)
Grandview (2A)
Granger (2B)
Granite Falls (1A)
Hanford (4A)
Hazen (3A)
Heritage (3A)
Hermiston (3A)
Highland (2B)
Highline (2A)
Hockinson (2A)
Holy Names Academy (3A)
Hoquiam (1A)
Hudson's Bay (2A)
Ilwaco (2B)
Inglemoor (4A)
Ingraham (3A)
Interlake (3A)
Issaquah (4A)
Jackson (4A)
Juanita (3A)
Kalama (2B)
Kamiak (4A)
Kamiakin (4A)
Kelso (3A)
Kennedy Catholic (4A)
Kennewick (3A)
Kent Meridian (3A)
Kentlake (3A)
Kentridge (4A)
Kentwood (4A)
King's (1A)
King's Way Christian (1A)
Kingston (2A)
Kiona Benton (1A)
Kittitas (2B)
Klahowya (1A)
La Center (1A)
La Conner (2B)
La Salle (1A)
Lake Quinault (1B)
Lake Roosevelt (2B)
Lake Stevens (4A)
Lake Washington (3A)
Lakes (3A)
Lakeside (Sea) (3A)
Lakewood (2A)
Lewis and Clark (4A)
Liberty (Renton) (3A)
Liberty Bell (2B)
Life Christian Acad. (1A)
Lincoln (3A)
Lincoln (Seattle) (3A)
Lindbergh (2A)
Lopez Island (1B)
Lummi Nation (1B)
Lynden (2A)
Lynden Christian (1A)
Lynnwood (3A)
Mabton (2B)
Manson (2B)
Mariner (4A)
Mark Morris (2A)
Mary M. Knight (1B)
Marysville-Getchell (3A)
Marysville-Pilchuck (3A)
Mead (3A)
Meadowdale (3A)
Mercer Island (3A)
Meridian (1A)
Monroe (3A)
Montesano (1A)
Morton-White Pass (2B)
Moses Lake Chr - Covenant Chr (1B)
Mossyrock (1B)
Mount Baker (1A)
Mount Rainier (4A)
Mount Si (4A)
Mount Vernon (3A)
Mount Vernon Christian (1B)
Mountain View (3A)
Mountlake Terrace (3A)
Mt Spokane (3A)
Mt. Tahoma (3A)
Muckleshoot Tribal School (1B)
Naches Valley (1A)
Napavine (2B)
Naselle (1B)
Nathan Hale (3A)
Neah Bay (1B)
Newport (4A)
Nooksack Valley (1A)
North Beach (2B)
North Central (3A)
North Creek (4A)
North Kitsap (2A)
North Mason (2A)
North Thurston (3A)
Northwest (1A)
Northwest Christian (Lacey) (2B)
Northwest Yeshiva (1B)
O'Dea (3A)
Oak Harbor (3A)
Oakville (1B)
Ocosta (2B)
Okanogan (2B)
Olympia (4A)
Olympic (2A)
Omak (1A)
Onalaska (2B)
Orcas Island (1B)
Oroville (2B)
Orting (2A)
Othello (2A)
Overlake (1A)
Pacific Christian Academy (1B)
Pasco (4A)
Pateros (1B)
Pe Ell (1B)
Pe Ell/Willapa Valley (2B)
Peninsula (3A)
Pope John Paul II (1B)
Port Angeles (2A)
Prairie (3A)
Prosser (2A)
Providence Classical Christian (1B)
Puget Sound Advent (1B)
Pullman (2A)
Puyallup (4A)
Quilcene (1B)
Quincy (1A)
R A Long (2A)
Rainier (2B)
Rainier Beach (3A)
Rainier Christian School (1B)
Raymond (2B)
Raymond-South Bend (2B)
Redmond (4A)
Renton (2A)
Richland (4A)
Ridgefield (2A)
Ridgeline (3A)
River Ridge (3A)
River View (2B)
Riverside Christian (1B)
Rochester (2A)
Rogers (Puyallup) (4A)
Rogers (Spokane) (2A)
Roosevelt (3A)
Royal (1A)
Sammamish (2A)
Seattle Academy (1A)
Seattle Christian (1A)
Seattle Prep. (3A)
Sedro-Woolley (2A)
Sehome (2A)
Selah (2A)
Sequim (2A)
Seton Catholic (1A)
Shadle Park (2A)
Shelton (2A)
Shorecrest (3A)
Shoreline Christian (1B)
Shorewood (3A)
Silas (3A)
Skykomish (1B)
Skyline (4A)
Skyview (4A)
Snohomish (3A)
Soap Lake (1B)
Sound Christian Academy (1B)
South Bend (2B)
South Kitsap (4A)
South Whidbey (1A)
Southridge (3A)
Spanaway Lake (3A)
Squalicum (2A)
Stadium (3A)
Stanwood (3A)
Steilacoom (2A)
Stevenson (1A)
Sultan (1A)
Summit Classical Christian School (1B)
Summit Sierra (1A)
Sumner (4A)
Taholah (1B)
Tahoma (4A)
Tenino (1A)
Thomas Jefferson (3A)
Thorp (1B)
Three Rivers Christian (1B)
Timberline (3A)
Todd Beamer (3A)
Toledo (2B)
Tonasket (2B)
Toppenish (1A)
Toutle Lake (2B)
Tri-Cities Prep (2B)
Tulalip Heritage (1B)
Tumwater (2A)
Tyee (2A)
Union (4A)
University (3A)
University Prep. (1A)
Vashon Island (1A)
W F West (2A)
Wahkiakum (2B)
Wahluke (1A)
Walla Walla (3A)
Walla Walla Valley Academy (2B)
Wapato (1A)
Warden (2B)
Washington (2A)
Washington School for the Deaf (1B)
Washougal (2A)
Waterville-Mansfield (1B)
West Seattle (3A)
West Valley (Spokane) (2A)
White River (2A)
White Swan (2B)
Willapa Valley (1B)
Wilson Creek (1B)
Winlock (2B)
Wishkah Valley (1B)
Woodinville (4A)
Woodland (2A)
Yelm (3A)
Zillah (1A)
Login
|
Contacts
Lynden Girls Basketball Schedule
Home
  |  
Schedule
  |  
Roster
  |  
Coaches
Varsity Basketball Standings
WIAA
League
Overall
Team Name
CL
RPI
W
L
W
L
Nooksack Valley
1A
1
15
0
26
1
Lynden
2A
1
14
1
27
1
Burlington-Edison
2A
9
13
2
18
6
Lynden Christian
1A
7
12
3
20
8
Sehome
2A
14
10
5
14
8
Squalicum
2A
15
9
6
15
9
Oak Harbor
3A
29
9
6
12
9
Ferndale
3A
40
9
6
10
11
Anacortes
2A
30
6
9
11
12
Blaine
1A
30
6
9
10
12
Lakewood
2A
33
6
9
9
11
Mount Vernon
3A
51
4
11
8
12
Sedro-Woolley
2A
38
4
11
9
14
Meridian
1A
39
2
13
7
17
Bellingham
2A
55
1
14
3
17
Mount Baker
1A
50
0
15
3
18
RPI
WIAA RPI Rank
W
Wins
L
Losses
Note: Standings do not necessarily reflect post-season tournament seedings. League tiebreaker rules always take precedent over league standings shown here
District RPI
Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Schedule:
2023-24 Varsity
2023-24
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2022-23
Varsity
Junior Varsity
2021-22
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2020-21
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2019-20
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2018-19
Varsity
C-Team
2017-18
Varsity
Junior Varsity
2016-17
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2015-16
Varsity
C-Team
2014-15
Varsity
C-Team
2013-14
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2012-13
Varsity
C-Team
2011-12
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2010-11
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2009-10
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2008-09
Varsity
Junior Varsity
C-Team
2007-08
Varsity
Junior Varsity
C-Team
Show Transportation
2023-24 Lynden Varsity Girls Basketball Schedule
Regular Season
Date
Lynden
Opponent
Result
Tue, Nov 28
Lynden
62
Meadowdale
55
Won
Thu, Nov 30
Lynden
49
King's
33
Won
*
Mon, Dec 4
Lynden
70
Oak Harbor
33
Won
Wed, Dec 6
Lynden
54
Lake Stevens
45
Won
*
Thu, Dec 7
Lynden
69
Lakewood
20
Won
*
Tue, Dec 12
Lynden
65
Squalicum
38
Won
*
Fri, Dec 15
Lynden
77
Meridian
13
Won
*
Tue, Dec 19
Lynden
52
Nooksack Valley
67
Lost
*
Fri, Dec 22
Lynden
81
Sedro-Woolley
15
Won
Thu, Dec 28
Lynden
58
White River
47
Won
Fri, Dec 29
Lynden
64
Prosser
35
Won
Sat, Dec 30
Lynden
51
Snohomish
29
Won
*
Thu, Jan 4
Lynden
62
Bellingham
9
Won
*
Tue, Jan 9
Lynden
81
Mount Baker
24
Won
*
Thu, Jan 11
Lynden
61
Blaine
17
Won
*
Wed, Jan 24
Lynden
69
Anacortes
7
Won
*
Sat, Jan 27
Lynden
74
Sehome
39
Won
*
Mon, Jan 29
Lynden
62
Burlington-Edison
39
Won
*
Tue, Jan 30
Lynden
70
Ferndale
20
Won
*
Thu, Feb 1
Lynden
73
Mount Vernon
23
Won
*
Sat, Feb 3
Lynden
66
Lynden Christian
33
Won
EMAIL Subscriptions
Varsity Basketball Scoreboard