Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Burlington-Ed7080
Sedro-Woolley7191
Mount Baker6262
Squalicum4444
Meridian3535
Lynden3545
Ferndale2424
Mount Vernon0507
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Friday, Feb 21
Time TBD
WIAA State Championships
Stanwood
Squalicum
Snohomish
Sedro-Woolley
Oak Harbor
Nooksack Valley
Mount Vernon
Mount Baker
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Kamiak
Jackson
Glacier Peak
Ferndale
Everett
Edmonds-Wd
Cedarcrest
Cascade
Burlington-Ed
Blaine
Arlington
Anacortes


T-Dome
Saturday, Feb 22
Time TBD
WIAA State Championships
Stanwood
Squalicum
Snohomish
Sedro-Woolley
Oak Harbor
Nooksack Valley
Mount Vernon
Mount Baker
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Kamiak
Jackson
Glacier Peak
Ferndale
Everett
Edmonds-Wd
Cedarcrest
Cascade
Burlington-Ed
Blaine
Arlington
Anacortes


Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Mount Baker Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
Sat, Dec 7 "Jump on In" Tournament
* Wed, Dec 11 Mount Baker 45 Oak Harbor 21
* Wed, Dec 11 Mount Baker 48 Meridian (Host) 30
Sat, Dec 14 Judy Emry Invite
* Tue, Dec 17 Mount Baker 36 Burlington-Edison 45
* Tue, Dec 17 Mount Baker 45 Ferndale 27
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Jan 4 Women's Woolley
* Wed, Jan 8 Mount Baker 48 Squalicum 21
* Wed, Jan 8 Mount Baker 60 Mount Vernon 18
Fri, Jan 10 Kelso Invite
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Mount Baker Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Mount Baker Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Connell
Chiawana
Chewelah
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Enumclaw
Eisenhower
Ellensburg
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mead
Moses Lake
Newport (Newport)
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Southridge
Sunnyside
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
* Mon, Jan 20 Mount Baker 48 Lynden 36
* Mon, Jan 20 Mount Baker 30 Sedro-Woolley 48
Thu, Jan 23 Double dual at Mt. Baker
        BEHS/MBHS v. AHS/EHS
Sat, Jan 25 Lady Knights Invitational
Sat, Feb 1 Berserker Tournament

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub Regionals at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships